Deprem Sonrası Hasar İhbarı Süreci Bilgilendirmesi

Hasar İhbarı Süreci Bilgilendirmesi (allianz.com.tr)

Hasar İhbarı Süreci Bilgilendirmesi

15 Şubat 2023

Felaketten etkilenen müşterilerimize geçmiş olsun diyor, hasar ihbarları için 0850 399 99 99 numaralı telefondan 8’i tuşlayarak  bizlere hızla ulaşabileceklerini hatırlatmak istiyoruz. 

1.       DASK poliçenizin olması durumunda:

"Mesken olan konutlar" ve "DASK'a tabii iş yerleri" (konutların altındaki dükkanlar) için hasar ihbarının öncelikli olarak DASK kurumuna yapılması gerekmektedir.

Hasar ihbarınızı iletmek için Alo DASK 125 hattını arayabilir ya da https://dask.gov.tr/tr/hasar-ihbari adresinden ihbar girişinde bulunabilirsiniz. İhbarların nasıl yapılabileceğine dair detaylı bilgiye DASK kurumunun web sitesinden (https://dask.gov.tr/) ulaşabilirsiniz.

İhbar sonrasında ise; sigortalı iş yeri ya da konut DASK’a tabi ise, DASK eksperinin ve AFAD’ın vereceği hasar derecesine göre DASK tarafından değerlendirilerek ödeme yapılacaktır. DASK tutarını aşan bir hasar olması durumunda ihtiyari olarak yapılmış ise sigorta poliçesindeki limit devreye girecektir.

2.       DASK poliçenizin olmaması durumunda:

Şirketimizde bina deprem teminatı olan konut ya da iş yeri poliçeniz olması halinde; sigortalı iş yeriniz ya da konutunuz DASK’a tabii değil ise ya da DASK’ı yok ise ya da DASK’ın limitini aşan bir bina hasarınız var ise 0850 399 9999 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir veya acentelerinizden ihbar açılmasını talep edebilirsiniz. Şirketimizin yönlendireceği eksperlerimizin raporu ve AFAD raporu çerçevesinde hasar işlemleri yürütülecektir.

3.       Konut Eşya ve İş Yeri Muhteviyat Hasarları için:

Poliçenizde deprem eşya / muhteviyat teminatı olması koşulu ile, deprem sebebi ile hasar gören eşyalar / muhteviyat için 0850 399 9999 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir veya acentelerinizden ihbar açılmasını talep edebilirsiniz. Bireysel müşterimiz iseniz, konut hasarınızı web sitemizden https://online.allianz.com.tr/fnol-ui/ ya da mobil uygulamamızdan https://www.allianz.com.tr/tr_TR/allianzim-mobil-uygulamasi.html bizlere iletebilirsiniz. Hasar dosyanızın durumunu web sitemizden https://hasar.allianz.com.tr/disclosureClaimWeb/main-template/login-screen ya da mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.

4.       Nakliyat Hasarları için:

Nakliyat hasarlarınız için 0850 399 9999 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

5.       Araç Hasarları için:

Şirketimizce tanzim edilen kasko poliçeleriyle teminat altına alınmış olan araçlarınızda meydana gelen hasarların ihbarı ve bu hasarlar nedeniyle ihtiyaç duyulan çekici hizmetleri için 0850 399 9999 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Bireysel müşterimiz iseniz, araç hasarınızı web sitemizden https://online.allianz.com.tr/fnol-ui/  ya da mobil uygulamamızdan https://www.allianz.com.tr/tr_TR/allianzim-mobil-uygulamasi.html bizlere iletebilirsiniz. Mobil uygulamamızdan ayrıca çekici ve ikame araç talebinde bulunabilir, hasar dosyanızın durumunu takip edebilirsiniz.

6.       Ferdi Kaza Hasarları için:

Deprem teminatı bulunan ferdi kaza poliçeleri kapsamında talepte bulunabilmek için 0850 399 9999 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

7.       Hayat Sigortası Tazminat veya Bireysel Emeklilik Vefat Nedeniyle Çıkış Talepleriniz için:

Depremzedelere ait banka kredilerine bağlı hayat sigortaları dahil olmak üzere tüm hayat sigortalarında vefat tazminatı taleplerine ve bireysel emeklilik vefat nedeniyle çıkış taleplerine öncelik verilmektedir. Tazminat ve çıkış taleplerinde standart prosedürde gerekli olan belgeler aranmadan sadece Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) ile işlem yapabilirsiniz. 

Tazminat Talepleriniz İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

·         Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi)

·         Varsa Ölüm Belgesi / Defin Ruhsatı (Afet nedeniyle temin edilememesi durumunda aranmayacaktır.)

·         Ödeme yapılacak hesaba ait IBAN

185.000 TL üzeri tazminatlar için:

·         Mirasçıya ait kimlik örneği

·         Mirasçıya ait ad soyad, adres ve meslek bilgisi yer alan imzalı dilekçe

Dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.  

Talep ve detaylı bilgi için 0850 399 99 99 numaralı Müşteri Hizmetleri ile 7/24  görüşebilirsiniz.